Rüyada oruçlu olmak, rüyada oruç tutmak

Rüyada oruçlu olmak, rüyada oruç tutmak, kimsenin şüphe ettiği bir husus aydınlığa kavuşacağına tabir edilir. Bazen de ramazan ayın da oruç tutmak, bolluk ve berekete tabir edilir. Rüyada sünnet ve nafile orucu tutmak, ziyade hayır ve iyiliklere tabir edilir. Rüyada nafile orucu tutmak, borçlarını ödeyerek kurtulacağınıza ve artık para sıkıntısı çekmeyeceğinize tabir edilir.

Rüyada kasten oruç bozmak, kasten bir adam öldürmeye tabir edilir. Rüyada muharrem orucu tutmak, gam ve kederden kurtulacağınıza, refaha ve sahtede kavuşmağa tabir edilir.

Rüyada muharremin onuncu gününde oruçlu olmak, takvaya ve hacca gitmeye tabir edilir.

Rüyada oruç bozmak, hasta olacağınıza, bir din kardeşinin gıybetini yapmaya, unutarak oruç bozmak güzel bir rızka tabir edilir.

Oruç nedir: Oruç, İslam dininin beş şartından biri. Yılda bir ay, Ramazan ayında, Tanrı’ya kulluk ve ibadet amacıyla, tanyerinin ağarmağa başlamasından güneş batmasına kadar, niyetlenerek bir şey yiyip içmekten ve orucu bozan başka şeylerden nefsi korumak suretiyle tutulur. Orucun Arap dilindeki karşılığı “savm” kelimesi olup, bu kelime “bir şeyden uzak durmak, kişinin kendini tutması ve engellemesi” manalarına gelmektedir.

Bu sitede yer alan tabirler, çeşitli eski kaynaklardan yararlanılarak eklenmiştir. Görmüş olduğunuz rüyayı bir bütün olarak ele alıp ona göre yorumlamanız gerekmektedir. Parça parça hatırladığınız rüyalardaki nesneleri ve eylemleri teker teker ele alıp ona göre değerlendirmeniz gerekmektedir. Bunun için sitemizdeki arama bölümünü kullanarak arama yapabilirsiniz.

Rüya tabirleri, rüya da gördüğünüz nesnelerin ve eylemlerin anlamlarının saptanmasıdır. Bu çalışma psikanalizle ve çeşitli mistik ve ezoterik ekollerle aynı anlamı taşımazlar veya aynı şekilde yapılmamaktadırlar. Birçok eski kültürde rüya görme doğaüstü bir iletişim veya ilahî bir müdahale olarak kabul edilmiş olduğundan, rüyaların içerdiklerine inanılan mesajlar birtakım yöntemler kullanılarak çözülmeye çalışılmıştır. Eski Yunanlılar inşa ettikleri Asklepion denilen tapınak veya sağlık sitelerinde rüyaların yorumlanmasını da içeren çeşitli psikolojik çalışmalarda bulunmuşlardır. Bazı kızılderili kabilelerinde olgunlaşma ayinlerinde kişi bir rehber rüya görene dek oruç tutmak ve dua etmek zorunda bırakılırdı. Günümüzde de çeşitli psikoloji ekolleri rüyaların anlamlarına ilişkin çeşitli varsayımlar ortaya atmışlardır. Rüya yorumu 19. yy.’ın sonlarından itibaren psikoanalizin bir parçası olmuştur.

oruc

Rüyada oruçlu olmak, rüyada oruç tutmak ile ilgili diğer rüyalar

Rüyanı Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

DMCA.com Protection Status