Rüyada ıhlamur görmek

Rüyada ıhlamur görmek, rüyada ıhlamur ağacını görüp altında oturmak; rahat hayat sürmeye ve kazançlı işlere girmeye, hasta bir dostunuzu ziyaret ve onu teselli edeceğinize ve bir gönül işine teşebbüsünüze işaret eder.

Rüyada ıhlamur içtiğini gören kimse hasta ise iyileşeceğine, sıkıntı içinde ise sıkıntısından kurtulacağına işaret eder.

Başka bir tabire görede, rüyada ıhlamur ağacı görmek evleneceğine işaret eder. Bazen de ıhlamur ağacı bolluk ve berekete işaret eder.

Ihlamur sözlük anlamı:

Familyası: Ihlamurgiller (Tiliaceae). Türkiye’de yetiştiği yerler: Marmara ve Karadeniz bölgesiıhlamur

Haziran-ağustos ayları arasında beyazımsı-sarı renkli, hoş kokulu çiçekler açan, yüksek boylu ağaçlar. Genellikle ormanlarda tabii olarak bulunursa da, süs ağacı olarak park ve bahçelerde de yetiştirilmektedir. Yaprakları saplı, ucu sivri, kenarları dişli, taban kısımları kalp biçiminde, üst yüzü yeşil, alt yüzü beyazımsı yeşil ve tüylüdür. Çiçekler, en az üçü bir arada olmak üzere sarkık durumlar teşkil eder. Çiçek örtüsü kayık şeklinde, sarımsı-yeşil renktedir. Meyveleri küre şekilli ve tek tohumludur. Ihlamur ağacı filizden iyi büyür. Azami bir sene yaşar.

Türleri
Ihlamurun, kış ıhlamuru (T. cordata), yaz ıhlamuru (T. platyphyllos), kırmızı ıhlamur (T. rubra) ve gümüşi ıhlamur (T. tomentosa) gibi türleri bulunmaktadır.

Kullanıldığı yerler
Güzel kokulu çiçeklerinden dolayı ve bir gölge ağacı olarak yetiştirilir. Doğramacılıkta kıymetli olan beyaz ve hafif bir odun verir. Ihlamur kabuğundaki lifler ip ve kaba dokumalarda kullanılır. Çiçek durumları tıbbi olarak kullanılır.Ihlamur çiçeği yatıştırıcı, idrar verici, göğüs yumuşatıcı ve balgam söktürücü olarak çay halinde kullanılır. Ihlamur çiçeği banyosunun da yatıştırıcı bir özelliği vardır.

Rüyada ıhlamur görmek ile ilgili diğer rüyalar

Rüyanı Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

DMCA.com Protection Status