Rüyada ayırmak

Rüyada ayırmak, birşeyi ayırmak, cimrilikten dolayı kınanmaya ya da bir insanı sıkıntıdan kurtarmaya yorumlanır. Rüyada iki kişiyi ayırdığını görmek, üstüne vazife olmayan şeylere karışır ve sonunda da yanıldığını anlayarak pişmanlık duyacağına yorumlanır.

Rüyada maldan bir kısım ayırmak, onun zekâtını vermeye, iyilik yapmaya yorumlanır.

Rüyada yapı itibariyle bitişik olan organ ve nesneleri birlerinden ayırmak, kendini insanlardan tecrit etmeye, yalnız kalmaya yorumlanır.

Rüyada ak ile kara gibi birbirine zıt olan şeyleri yahut pis olanla temiz olanı birbirinden ayırmak, hak ile batılı, doğru ile yanlışı birbirinden ayırabilecek sezgi ve ilme ve bunları yerinde kullanan âlim ve adil kimseye yorumlanır.

Ayırmak nedir: Bölmek; bir yeri bir engelle bölmek. Bir şeyi herhangi bir nedenle bir tarafa koymak, saklamak; birbirinden uzaklaştırmak. Bir bütünden bir parçayı koparmak; nitelik değişikliğini anlamak.

Bu sitede yer alan tabirler, çeşitli eski kaynaklardan yararlanılarak eklenmiştir. Görmüş olduğunuz rüyayı bir bütün olarak ele alıp ona göre yorumlamanız gerekmektedir. Parça parça hatırladığınız rüyalardaki nesneleri ve eylemleri teker teker ele alıp ona göre değerlendirmeniz gerekmektedir. Bunun için sitemizdeki arama bölümünü kullanarak arama yapabilirsiniz.

Rüya tabirleri, rüya da gördüğünüz nesnelerin ve eylemlerin anlamlarının saptanmasıdır. Bu çalışma psikanalizle ve çeşitli mistik ve ezoterik ekollerle aynı anlamı taşımazlar veya aynı şekilde yapılmamaktadırlar. Birçok eski kültürde rüya görme doğaüstü bir iletişim veya ilahî bir müdahale olarak kabul edilmiş olduğundan, rüyaların içerdiklerine inanılan mesajlar birtakım yöntemler kullanılarak çözülmeye çalışılmıştır. Eski Yunanlılar inşa ettikleri Asklepion denilen tapınak veya sağlık sitelerinde rüyaların yorumlanmasını da içeren çeşitli psikolojik çalışmalarda bulunmuşlardır. Bazı kızılderili kabilelerinde olgunlaşma ayinlerinde kişi bir rehber rüya görene dek oruç tutmak ve dua etmek zorunda bırakılırdı. Günümüzde de çeşitli psikoloji ekolleri rüyaların anlamlarına ilişkin çeşitli varsayımlar ortaya atmışlardır. Rüya yorumu 19. yy.’ın sonlarından itibaren psikoanalizin bir parçası olmuştur.

ayirmak

Rüyada ayırmak ile ilgili diğer rüyalar

Rüyanı Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

DMCA.com Protection Status